Гледайте днешния епизод на предаването „Видимо и невидимо“: Business club с Георги Найденов.

Негов гост е икономистът Мартин Димитров. Ето и темите в предаването.

  • България няма да поиска извънреден конвергентен доклад този месец, а това означава, че няма да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2024. Това ли е една от темите за трупане на точки в предизборната кампания у кого ще остане горещият картоф за „Еврозона”? Защо стигнахме дотук? Отново!
  • Дали инфлацията е причината да не влезем в Еврозоната? Очертава се година с анемичен растеж или без растеж, а най-големите търговски партньори на България ще изпаднат в рецесия. Вероятно ще падат цените на енергийните носители – и поради всичко това щяхме да имаме възможност за приемлива инфлация тази година за целта Еврозона. А и на Хърватия направиха компромис, защо не и на нас – когато е чиста техника? Къде сбъркахме?
  • Защо ако няма ясен целеви период за замяната на лева с евро, кредитният рейтинг на България ще се влоши, което ще има негативно отношение и по лихвите по дълга? Означава ли това, че ако България реши да емитира нови облигации, обслужването на този нов дълг ще е по-скъпо?
  • Смятате ли, че на 49-ото Народно събрание еврозоната ще бъде приоритет и могат ли да се приемат необходимите закони? Възможно ли е да подадем искане за извънреден конвергентен доклад през юли, тъй като това ще бъде прецедент?
  • Защо компенсациите не позволиха на вече високата инфлация да спадне по-бързо? Не е ли все едно да си представите пълна вана, която източвате, но понеже сте пуснали и крана с вода, изтичането става по-бавно?
  • Сравнима ли е инфлацията у нас с тази в страните в Източна Европа, близо до войната – без значение дали са в еврозона или не? И за нея няма ли значение ефективността на веригите на доставки? Защо забравяме факта, че когато не сме в Шенген и вносът се бави и оскъпява по границите, няма как да имаме ниски цени на храните и по-ниска инфлация?
  • Инфлацията в България за януари е 16.4%. Необходимо ли беше да се променя механизма за изчисляване на МРЗ, така че в някои райони тя да надскочи средната и това, разбира се само в „подкрепа” на МСП?
  • Средната заплата за страната достигна 1879 лева за последното тримесечие на 2022 г. Това е годишно нарастване с 16.6% и със 7,8% повече от предходното тримесечие. В София средната заплата през четвъртото тримесечие достигна 2571 лева – или с 37% над средното за страната. Какви са мерките срещу поскъпването на цените, при положение, че ръста доходите изпреварва този на инфлацията?
  • След като на 10 юни м.г. страната ни получи приетата от Съвета на ОИСР пътна карта за процеса на присъединяване на България към Организацията. Какво се случва почти 9 месеца по-късно?
  • По отношение на бюджет 2023 г., който все още не съществува, може ли да се говори за постигане на дефицит от 3%? През 2022 г. сме били с дефицит под 3% благодарение на икономия на капиталовите разходи при европейското финансиране и Плана за възстановяване и устойчивост.
  • Високата инфлация в САЩ засега също остава. Пренебрежителен спад от 0.1%. Респективно настроенията във ФЕД са насочени към още покачвания на основния лихвен процент. Вероятно ставката ще достигне 5%, въпреки настоящата цел на централната банка, която е между 4,5 и 4,75%. До какво ще доведе това?

ЗАБЕЛЕЖКА: Предаването е външна продукция. Изложените в него мнения и позиции са авторски виждания на неговия водещ, продуцент и/или събеседник, и не изразяват непременно позицията на телевизия КИС 13.