Гледайте днешния епизод на предаването „Видимо и невидимо“: Business club с Георги Найденов.
Негов гост е диригентът и бизнесмен Васил Димитров. Ето и темите в предаването:
- Кой е пионерът в сферата на радиото и телевизията, бизнесмен известен с прякора „генерала“, получен след участието му във Втората световна война. За близките си той е просто Дейви, но в историята остава известен като – той е един от „Гигантите“ на телекомуникационната индустрия?
- Защо радиото е идеалната медия за предприемчиви малки и средни бизнеси, които се стремят да се разраснат? Как с хиляди слушатели всеки ден, радиото те зарежда с енергия и носи най-много позитивизъм, което спомага на бизнеса да повиши информираността, да достигне до нови потребители и с послание „призив към действие“?
- Европейска традиция е да се поддържа обществено радио, а в общественото радио да има програма за образование и култура. Слава богу, в това отношение се вписваме в европейското. Защо комерсиалният модел, присъщ на северноамериканската медийна среда, и прехвърлил се и на нашия континент, агресивно завзема ефира и как оцеляването на една по презумпция нискорейтингова програма като културно-образователната програма е трудно?
- Някой казваше, че му е достатъчно да слуша радио, за да разбере с какъв народ си има работа. Британското радио е много по-непосредствено свързано със своята публика, отколкото много други радиостанции. То не се бои да постави на разискване всякакви въпроси. Къде сме ние?
- Вярно ли е твърдението, че днес медиите са своеобразни мултимедии и доколко радиото вече е нещо много по-комплексно, защото в него участват социални мрежи, интернет, дигитални платформи и има възможности за пренос на картина и репортажи?
- Защо това вече не е класическата медия отпреди няколко десетилетия – нито телевизията е само телевизия, нито радиото е само радио, нито вестниците са вестници? Как започнаха хората да не виждат трудностите и предизвикателствата, а само крайния продукт?
- Трябва ли и как секторите на културата и творчеството да бъдат интегрирани в регионалните и местните стратегии за развитие, за да се популяризират традиционните културни ценности и културното наследство, да се стимулира развитието на творческите предприятия, да се подкрепят инвестициите в инфраструктура и човешки капитал и да се пренесе положителното им въздействие в местната икономика като цяло?
- Какви са предизвикателствата пред бизнеса и от какво естество са? Кой е най-полезният ход на медиите в различните отрасли – да търсят резултати посредством нови бизнес и маркетингови решения за аудитория, за рекламодатели и за специализация? Как бизнесите в стагниращите сектори на медийния отрасъл и секторите, които се намират във фазата на спад, изходът е в търсене на нови източници на приходи?
- Възможно ли е уплътняването на пазарни ниши и специализацията да бъде търсено в различните перспективи на ключовите тенденции, които се налагат на пазарите? Защо в това си усилие медиите могат да развият собствен капацитет и същевременно да търсят партньорства, за да запълнят със съдържание новите стойностни предложения за потребителите?
- Как подривната среда разрушава съществуващите стойностни мрежи около създаването и разпространението на медийни съдържания?
ЗАБЕЛЕЖКА: Предаването е външна продукция. Изложените в него мнения и позиции са авторски виждания на неговия водещ, продуцент и/или събеседник, и не изразяват непременно позицията на телевизия КИС 13.