Гледайте днешния епизод на предаването „Видимо и невидимо“: Business club с Георги Найденов.

Негов гост е икономистът Калоян Стайков. Ето и темите в предаването:

  • Темата за приемането на бюджета за 2023 г. защо не излиза на дневен ред? Удължителният бюджет може да действа до 10 юни. А след това? Ако няма приет редовен бюджет, може ли финансовата ситуация на страната може сериозно да се влоши? Ще надделее ли политическият разум и възможно ли е страната да стигне до катастрофичен сценарий, който допълнително да влоши стабилността на държавата?
  • Спрямо икономическите условия трябва да имаме малко над балансиран бюджет, положително салдо, което означава, че отклонението в бюджета не е да се намерят 3% от БВП, а близо 6%, което е близо 11 млрд. лева съкращения. Това ли са резултатите от взимането на „добрите“ решения през последните две години? Защо много бързо стана ясно, че трябва да се плаща сметката?
  • Ръководството на Агенция “Митници” очаква тази година да събере с над 1.4 млрд. лв. по-малко приходи в сравнение с предходната година и с около 700 млн. лв. по-малко в сравнение с актуализираната бюджетна прогноза на Министерството на финансите. До какво ще доведе това?
  • Данъкът върху печалбата и данъкът върху доходите влияят върху формирането на цените на стоките и върху ефективността. Имаме ли нужда да подтиснем потреблението и да стимулираме предлагането? Защо и как намаляването на косвените данъците стимулира предлагането, а увеличаването им – намалява предлагането?
  • Наскоро НСИ публикува данните за растежа на икономиката на България през първото тримесечие на годината, през което БВП нараства с 2.0% спрямо първото тримесечие на предходната година. На тримесечна база икономическият растеж е 0.4% спрямо четвъртото тримесечие на 2022 г. Каква е вероятността българската икономика да се забави по-осезаемо през следващите тримесечия, като все пак продължи да расте с комфортна скорост спрямо повечето страни в ЕС? Кои са икономическите процеси, на които управляващите трябва да обърнат най-голямо внимание или най-малкото да си ги изяснят, за да могат да вземат правилни управленски решения и да подпомагат, а не да спъват развитието на българската икономика?
  • Ако ПП/ДБ или ГЕРБ решат да нарушат ротацията, единственият начин която и да е от от тях да бутне кабинета е да се молят на ДПС, БСП, ИТН и Възраждане да гласуват вот на недоверие? Не живеем ли в някакъв абсурд?
  • Вижда ли се на българския политически хоризонт консервативната форма на управление, която да преведе държавата през финансовите бури и катаклизми, които предстоят?
  • В държава-член на ЕС от 15 години шефът на националното следствие поиска и получи от държавата физическа охрана, защото се опасява, че може да го „поръча“ главният прокурор на същата държава член на ЕС. Членството в Еврозоната го отложихме поне до 2025 г., а това в Шенген до кога?
  • Кога ще стигнем до изводите, че най-успешната политика за дългосрочна стабилност на държавните финанси и скоростно балансиране на бюджета е подобряването на събираемостта на приходите, по-добрата среда за инвестиции и ускоряването на икономическия растеж?
  • Кога политиците ще осъзнаят, че трябва да се излезе от говоренето от близкото минало – за свръхпечалби и компенсации за предприятия, за фискално пространство, което позволява широки и скъпи мерки, за борба с високите цени? Не следва ли икономическата дискусия да се отрезви за новите предизвикателства, които предполагат, както някакво разрешение на политическия хаос в страната, така и ясен средносрочен хоризонт за бюджетната политика, който да не се отклонява от целите за бюджетното салдо и да гарантира финансовата стабилност?

ЗАБЕЛЕЖКА: Предаването е външна продукция. Изложените в него мнения и позиции са авторски виждания на неговия водещ, продуцент и/или събеседник, и не изразяват непременно позицията на телевизия КИС 13.