Гледайте днешния епизод на предаването „Видимо и невидимо“: Business club с Георги Найденов.
Негов гост е икономическият журналист Марио Гаврилов. Ето и акценти от предаването:
- На пети поред избори не е ли крайно време да оставим лозунгите и да започнем да си говорим открито и реалистично. За да няма отново не разбрали или измамени?
- Не преследват ли днешните партии тесни егоистични интереси и в следващите месеци вероятно няма да искат да поемат отговорността за страната, прехвърляйки я отново на президента и негово поредно служебно правителство?
- Ще успее ли новият парламент така да маневрира, за да намери консенсус по въпроса за съставяне или на експертно правителство, или на правителство с краткосрочна програма, способна да реши най-наболелите проблеми?
- Защо анонсираната от вицепремиера Христо Алексиев идея за таван на надценката на основни продукти ще породи много повече проблеми, отколкото се очаква да реши? Какво точно разбира държавата под „надценка“? Не е ли опит това за връщане към социализма – нормативно ограничаване на надценката на определен вид хранителни стоки в закъснял опит да се разбере какво представлява инфлацията?
- Когато дойде предизборна кампания, слушаме един куп небивалици. То не са обяснения, повтаряния, натяквания – най-вече на скандали. Нови, стари, по-стари, най-стари. Така се движи политическият живот и точно затова България не се движи. Защо няма откровен спор на ниво идеи, когато само тогава се раждат решения, които пък водят до резултати? Нали всички сме наясно, че при качествен спор идват качествени решения с качествени резултати, а това води до изграждане на доверие? Въпроси да искаш. Отговорите къде са? Предизборна кампания е – някой да чува нещо от тези, които се кандидатират? Но ние сме си виновни – защото сме ги оставили дори вече да не се опитват да излъжат.
- Всеки трети лев в българската икономика е приход от сивата икономика. Страната ни е лидер по дял на сенчестия бизнес в БВП с 33,1%.Това сочи проучване на Департамента за икономически и научни политики и политики за качество на живот по искане на комисия от Европейския парламент. Какво допринася за това? Липсата на доверие в държавните служители? Лошото качество на законодателството за бизнеса, данъчната политика, както и държавната подкрепа за предприемачите? А може би относително високите социални вноски, корупцията, политическата нестабилност и несигурността по отношение на регулаторните политики?
- Изправена ли е България пред фалит, има ли риск за фиксирания курс лев-евро, ще се режат ли публични разходи? Има ли наистина крах на държавните ни финанси в последните две години? Стигнахме ли дотам, че дори може да се наложи да вземем заем от Международния валутен фонд, което ще се случи за първи път от 1997 г. насам при това след 25 години на благоразумна фискална политика, водена от правителства от всякакви партии, как всичко това отиде по дяволите за нула време?
- Китай, Саудитска Арабия и Иран показаха на САЩ променен Близък изток. Тези договорености, дори да се провалят, представляват геополитически трус в региона, в момент, който Съединените щати сякаш пропуснаха, въпреки че се възприемаха като централни в Близкия изток, а с Китай са в надпревара в редица сфери. Какво се променя след сделката и какво ще последва?
- Беше ли фалитът на банки зад океана очакван и неизбежен? Предходната финасова криза бе заметена под килима с много напечатани пари и нулеви (дори отрицателни) лихви, които да стимулират икономиката, което доведе до свръхзадлъжнялост и рекордни нива на инфлация и защо продължаваме да живеем в най-абсурдните времена? Как така нищо никога повече няма да фалира, никой никога няма да загуби парите си заради лоши инвестиции, просто ще финансираме светлото бъдеще през данъци и двуцифрена инфлация.
- Първият пряк сблъсък между Русия и САЩ – защо беше свален дронът над Черно море? Макар и многочислена, новата руска армия от запасняци вероятно (още) е неспособна да извършва сложни офанзивни операции. Възможно ли е наистина голямо настъпление на Кремъл без китайски ленд-лийз”?
ЗАБЕЛЕЖКА: Предаването е външна продукция. Изложените в него мнения и позиции са авторски виждания на неговия водещ, продуцент и/или събеседник, и не изразяват непременно позицията на телевизия КИС 13.