Гледайте днешния епизод на предаването „Видимо и невидимо“: Business club с Георги Найденов. Негов гост е експертът по корпоративна сигурност Бойко Митев.

Ето и акценти от предаването:

  • Днес се смята, че не може да се говори за сигурност без да се имат предвид връзката и взаимната зависимост между корпоративната и националната сигурност. Що е то корпоративна сигурност и защо тя е елемент на системата за национална сигурност?
  • Вярно ли е твърдението на Аристотел Онасис, че тайната на бизнеса е да знаеш онова, което другите не знаят и добре изградената система за фирмена сигурност дава възможност на мениджъра да научи много за себе си и околните?
  • В голяма част от българските фирми, решили да вземат мерки за сигурността си, „фирмената сигурност” приключва с електронните системи за сигурност и живата охрана или договорът с фирма за охрана с технически средства. Организирайки тези две мероприятия много от мениджърите не си дават сметка, че това са само елементи на фирмената сигурност и обикновено са последната линия на защита, предназначена да сработи, когато са се провалили другите. Обикновено фирмите решават проблемите със сигурността „на парче”, както по отношение на отделните елементи, така и по отношение на отделни обекти и видове дейности. Масово се подценяват другите видове заплахи за фирмата и бизнеса. От тук идват и повечето проблеми свързани със сигурността. Какви са решенията?
  • Защо един човек, който е бил служител в полицията, службите или армията автоматично не става специалист по корпоративна сигурност? Как така логистиката на най-секретната служба, най-елитния ни разузнавач, охранителен полицай, или командир на мото стрелкова бригада, нямат представа и за половината от елементите на фирмената сигурност, а те са над 15? Какво липсва?
  • Каква е връзката между правилата на успешния бизнес и същите ли са те като в изкуството на войната, защото бизнесът е нов вид война? Както не може да се постигне военна победа без ефективно разузнаване, така не е възможно да се развива бизнес без качествена фирмена сигурност и полезна делова информация.
  • Няма управител на търговско предприятие, който да не желае да бъде наясно със случващото се в неговата фирма. Как протичат производствените дейности? Как подчинените му участват в тях? Какви са истинските причини за евентуалните провали и нарушения? Как да разбира кое е истина и кое е лъжа в получената информация? Как да предпази своето предприятие от външни и вътрешни заплахи? Как да спечели повече клиенти? Как да се противопостави на неблагоприятните фактори на икономическата криза и нелоялната конкуренция? Как да опази и разшири своя бизнес? Лекарството е само едно – създаване на система за фирмено разузнаване. Как се постига това?
  • Каква е целта на фирмената сигурност – разкриване на заплахи, изследване защитеността на обекти, създаване на система за защита на активите, предотвратяване и пресичане на инциденти и престъпления, разкриване на посегателства, охрана? Как се изграждат тези звена и системи?
  • Днешният свят на стремглаво развиващи се технологии, иновации, технологични компании гиганти, изкуствен интелект, блокчейн технологии и криптовалути, поставя нови предизвикателства пред националната сигурност на всяка една държава. Добрата новина е, че новите заплахи са вече припознати като такива и в редица държави е стартирало предприемането на мерки с цел тяхното елиминиране. Проблемът обаче идва от факта, че всички тези нови заплахи са недостатъчно познати на правителствата и съответните органи, защото произтичат от стремглавото технологично развитие на частни компании и често пъти се видоизменят прекалено бързо. Как да предотвратим това?
  • Каква е връзката между икономиката и националната сигурност? Всеобщото мнение е, че националната сигурност е в пряка зависимост от стабилността, просперитета и пазарната ориентация на всяка икономика. Къде сме ние?

ЗАБЕЛЕЖКА: Предаването е външна продукция. Изложените в него мнения и позиции са авторски виждания на неговия водещ, продуцент и/или събеседник, и не изразяват непременно позицията на телевизия КИС 13.