Гледайте днешния епизод на публицистичното предаване „Видимо и невидимо“: Busness club с Георги Найденов.

ТЕМИТЕ В ПРЕДАВАНЕТО:

  • Защо значителните локдауни, налагани от властите в Китай в опит да ограничат най-голямото разпространение на КОВИД-19 в страната, заплашват отново да създадат несигурност в световните снабдителски вериги и помрачават изгледите за глобален икономически растеж?
  • Ще бъде ли 2023 годината, в която целият свят ще се заеме сериозно с възобновяемите енергийни източници?
  • Дали растящата инфлация ще остане едно от предизвикателствата за световната икономика през 2023 година? Втори пореден месец Еврозоната отчита месечна дефлация – това не се е случвало от 2020 година когато имаше временно дефлация заради пандемията. През декември 2022 г. 12 страни от Еврозоната отчитат дефлация, включително и най-голямата икономика, Германия. Много интересна е динамиката на инфлацията в балтийските страни, които са географски много близо до войната, което доведе до разстройване на техните вериги за доставки (доставките от Украйна, Беларус и Русия на много стоки спряха, което доведе до нужда спешно да се търсят други доставчици, съответно поскъпване докато се установят нови вериги на доставки). Съответно, инфлацията в балтийските страни по-бързо и рязко се вдигна, но и по-бързо достигна пик и започна да намалява. Тук основният въпрос ще бъде как ЕЦБ да уцели точното ниво на вдигане на лихвите, така че да елиминира инфлацията, но без да вкара икономиката в тежка рецесия?
  • Какви са причините ключовата тема за България и Румъния и влизането им в Шенген да не бъде поставена на масата през следващите шест месеца?
  • Дошъл ли е моментът за сериозно обмисляне на възможността за дългово финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост – засега в българския НПВУ не е предвидено ползване на заемни средства за сметка на инструмента. Това може да се промени, ако условията по евентуален кредит са по-благоприятни от пазарното финансиране на бюджета. Не трябва ли при наличие на изработена капиталова програма за следващите три години трябва да се разгледа вариант част от нуждите да се покрият със средства чрез адаптиране на НПВУ, вместо същите инвестиции да се покриват чрез бюджетен дефицит и нови държавни заеми при пазарни лихви?
  • Има ли е настоящия си вид Планът амбицията да изведе държавата ни на нов хоризонт и да постави началото на необходимите реформи за подпомагане на зеления и дигитален преход на българската икономика и общество?
  • Продължават обвиненията кога, кой и какви ангажименти е/са поети във връзка със затваряне/ограничаване работата на въглищните централи. Не е ли важно да знаем какво е станало, да знаем кой е поемал ангажименти от името на всички нас, за да може да се търси и отговорност? И още по – важно да знаем какво се прави, за да се избегнат или значително намалят негативните последици за всички нас от затваряне/ограничаване работата на дружествата от маришкия басейн.
  • Глобалният растеж се забавя рязко, като е вероятно допълнително забавяне, тъй като все повече страни ще изпадат рецесия. Ще има ли дълготрайни последици, които е възможно да са опустошителни за хората в нововъзникващите пазари и развиващите се икономики? За да постигнат ниски темпове на инфлация, стабилност по-бърз растеж, биха ли могли политиците да пренасочат фокуса си от намаляване на потреблението към стимулиране на производството? Не трябва ли политиките да се стремят да генерират допълнителни инвестиции и да подобрят производителността и разпределението на капитала, които са от решаващо значение за растежа и намаляването на бедността?
  • Възстановяване на мира на континента, на икономиките, осигуряване на адекватни и достъпни енергийни доставки – това ли са следващите важни цели за Европа? Как трябва да бъдат преодолени повече от разделенията, за да бъдем по-силни заедно и да върнем на хората просперитета и стабилността, призовават политиците? Какво да очакваме през 2023 г?

ЗАБЕЛЕЖКА: Предаването е външна продукция. Изложените в него мнения и позиции са авторски виждания на неговия водещ, продуцент и/или събеседник, и не изразяват непременно позицията на телевизия КИС 13.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.